next up previous contents
Naprej: Izvedbe preizkusnih metod Gor: Dinamično obnašanje obremenilnega Nazaj: Obremenitev z dvema Vsebina: contents

Primerjalna analiza eno in dvo masnega obremenilnega sistema

Prednost dvo masnega sistema pred enomasnim je v manjši prečni sile, saj pri preizkusu težimo za tem, da bi obremenjevali platišče s čistim upogibnim momentom.

 

 

Slika: Spremembi momenta in prečne sile v odvisnoti od namestitve uteži

Slika gif prikazuje vpliv namestitve druge mase na velikost prečne sile in upogibnega momenta. Na skici a deluje enotska sila F na ročici enotske dolžine in ustvarja v platišču enotski moment in enotsko prečno silo. Skica b pa prikazuje spremembo, če na poloviči palice dodamo silo velikosti polovico enote. Vneseni moment v platišče se sicer zmanjša na enote ob hkratnem zmanjšanju prečne sile na enote.

/subsectionIzvedba regulacije in merjenja veličin na stroju HOFMANN

Slika gif prikazuje princip merjenja in regulacije. Elektro motor z nastavljivim številom obratov poganja pesto na katerem so nameščeni uteži. Na os elektro motorja je pritrjen tahogenerator, ki regulatorju in ojačevalcu moči posreduje informacijo o trenutnem številu vrtljajev EM. V isti regulator pride tudi podatek o upogibnem momentu, ki ga izmerimo s pomočjo merilnih lističev. Po ustrezni pretvorbi in primerjanju obeh signalov regulator krmili število obratov elektro motorja z namenom ohranitve konstantnega upogibnega momenta.

 

 

Slika: Regulacija upogibnega momenta

Za merjenje upogibnega momenta je uporabljena električna uporovna metoda merjenja z Wheatstonovim mostičem nameščenim v bližini platišča. Merilni mostič je naprava s katero dosežemo izjemno visoko točnost pri merjenju ohmskih upornosti. Neznano velični primerjamo z znano, z ničelnim indikatorjem pa le ugotavljamo določeno stanje v vezju, zato na merilno točnost vpliva le točnost uporabljenih elementov vezja in vpliv okolice ne pa točnost indikatorja.

Uporabljen je odklonski Wheatstonov mostič, ki ga ne uravnovešamo, zato je odklon indikatorja sorazmeren merjeni velični. To varianto uporabljamo za kontinuirano merjenje spremenljivih uporov. Uporabljena je polno mostičkovna vezava, kjer se spreminjajo vrednosti vseh štirih uporov, ki so nameščeni vzporedno z osjo upogibne ročice, tako da merijo normalne deformacije ročice. Zaradi linearnih povezav

predstavlja izmerjeni raztezek merilo velikosti upogibnega momenta. Signali posameznih merilnih lističev se sprot seštevajo tako da je vseskozi na razpolago maksimalna vrednost upogibnega momenta.

Signal, ki ga posreduje mostič gre skozi ojačevalec, nizko pasovni filter in detektor sunkov. Tako obdelan signal, ki predstavlja upogibni moment se primerja z zeljenim momentov. V primeru razlike obeh vrednosti se ta posreduje v regulator in ojačevalec moči.

Opletanje upogibne ročice in s tem tudi velikost deformacij platišča merimo z dvema za premakjenima pokazateljema nihajne poti.

 

 

Slika: Merjenje nihajne poti upogibne ročice

Dejansko sta to senzorja, ki merita hitrosti ročice. Delujeta na principu inducirane napetosti. Kot izhod iz vsakega senzorja dobimo napetost

Pot dobimo z integriranjem napetosti (hitrosti) po času. Opletanje ročice se izriše na prikazovalniku. Oblika poti popisuje porazdelitev trdnosti platišča v krožni smeri. Hkrati pa napove mesto nastanka razpoke. Sam razpoka se pojavni v smeri pravokotno na smer maksimalne poti ročice.



Leon Kos
Mon Apr 22 10:36:01 GMT+0100 1996